Lielāki nodokļi iepirkumu maisiņiem

Lai samazinātu plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņu, Saeima ceturtdien, 13.oktobrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus dabas resursu nodokļa likumā, kas paredz lielāku nodokli plastmasas maisiņiem.

Līdz šim maisiņu nodokļu likme maisiņiem, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz trīs gramus, maksāja 3,70 eiro par vienu kilogramu, savukārt jaunā cena iecerēta 4,80 eiro par vienu kilogramu.

Links uz rakstu : http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/lidz-ar-lielaku-nodokli-plastmasas-maisiniem-cer-mazinat-to-paterinu.a205263/

Ņemot piemēru no Francijas, Bangladešas, Ķīnas, Meksikas u.c. vietām pasaulē, kas ir aizliegušas vieglo plastmasas iepirkumu maisiņu izmantošanu lielveikalos, Latvija paredz palielināt nodokļu likmi iepirkumu maisiņiem, tādejādi cerot samazināt to izmantošanu. Tas tiek darīts ar tālejošu mērķi – līdz 2019. gadam samazināt plāno maisiņu patēriņu līdz 80%. Tāpat līdz ar 2018.gada 31.decembri iecerēts, ka plastmasas iepirkumu maisiņus preču vai ražojumu tirdzniecības vietās neizsniegs bez maksas un pakāpeniski paaugstinās dabas resursu nodokļu likmes par atkritumu apglabāšanu poligonos.

Plastmasas maisiņi gaismas un ūdens ietekmē sadalās 10 līdz 20 gados, bet lielākā daļa plastmasu dabiskajā vidē nesadalās un nepārveidojas, bet piesārņo dabu. Brīdī, kad plastmasas maisiņi sadalās (tas var būt pat pēc 1000 gadiem), kaitīgās vielas, no kuriem tie ražoti, izdalās zemē un ūdenī. Lai samazinātu piesārņojumu un nenodarītu kaitējumu planētai, tiek veiktas dažādas reformas un šī ir viena no tādām. Uzskatu, ka satraukumam ir pamats, jo pēc Amerikā veikta pētījuma statistikas amerikāņi katru gadu atkritumos izmet 1 biljonu plastmasas maisiņu. Vidēja amerikāņu ģimene gada laikā mājās no iepirkšanās centra aiznes 1500 maisiņus. Nešaubos, ka šis rādītājs ir augsts arī latviešu sabiedrībā un varbūt tieši šādi sāksies Latvijas ceļš uz nepiesārņotu vidi.

o-plastic-bags-570

Papildus izmantotie materiāli : 

http://www.esilabs.lv/article/lv/Izvelies_papira_vai_auduma_maisinus

Plastic Bag Statistics

http://www.huffingtonpost.co.uk/2015/10/05/plastic-bag-5p-charge-infographic_n_8242818.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s